مجمع دمکراتيک ايسترا IDS

حزب IDS از احزاب محلى است که به‌سرعت در ايسترا گسترش يافت. در مجلس قبلى داراى ۷ کرسى بوده است. اين حزب در تاريخ ۱۴/۲/۱۹۹۰ در پولا تأسيس و رياست آن به‌عهده ايوان ياکوچيچ بوده و داراى ۳ هزار عضو است. فعاليت اين حزب در استان ايسترا بوده و قدرتمند‌ترين حزب استانى تلقى مى‌گردد. اين حزب در انتخابات مجلس نمايندگان کرواسى در ۲ اوت ۱۹۹۲ بيش از ۵۱ درصد از آراء و در انتخابات دومين مجلس ايالتى در تاريخ ۷ فوريه ۱۹۹۳، ۷۲ درصد از آراء ايسترا را به خود اختصاص داد. اين حزب از چهار اصل تمرکز منطقه‌اي، تجارت آزاد، عدم حاکميت تک حزبى و ضديت با تمرکزگرائى حمايت نموده و از خودمختارى ايسترا جانبدارى مى‌نمايد. فعاليت گسترده ايتاليا در اين استان و مخالفت‌هاى IDS با دولت مرکزى اختلافات ريشه‌اى را موجب گرديده که عواملى همچون تشکيل کنفرانس جهانى ايسترا و ارسال دعوت‌نامه‌هائى به کشورهاى خارجى با امضاء لوسيانلو دلبيانکو (استاندار فعلى ايسترا) به‌عنوان رئيس‌جمهورى ايسترا، ملغى نمودن ۱۸ ماده از قوانين تصويب شده در استان ايسترا توسط دادگاه رسيدگى به قوانين مجلس کرواسى و جلوگيرى از ساخت مدرسه ايتاليائى زبان در پولا اوضاع را وخيم‌تر نموده است که اين مسائل عليرغم تنش‌هاى داخلى باعث بروز اختلافات خارجى بين کرواسى و ايتاليا گرديده است. مجمع دمکراتيک ايسترا IDS در مجلس نمايندگان داراى ۲ عضو و در مجلس ايالتى داراى ۳ عضو است و در انتخابات جديد مجلس نمايندگان در سال ۱۹۹۵ اين حزب با ائتلاف با احزاب HNS ،HSS و HKDU در مجموع ۱۶ کرسى را به‌دست آورده‌اند.

حزب دمکرات‌هاى غيروابسته HND

حزب دمکرات‌هاى غيروابسته کرواسى HND در تاريخ ۳۰/۴/۱۹۹۴ در زاگرب تأسيس و رياست آن به‌عهده استپان مسيچ رئيس اسبق مجلس کرواسى و دبيرکل آن نيز آقاى دارکو هراستوواتس است. اين حزب داراى ۱۰،۵۶۸ عضو است و در ۲۰ استان کشور شعبه دارد. HND از حزب HNZ منشعب شده است که به‌دنبال اوج‌گيرى اختلافات جناح چپ و راست در آن حزب اعلام موجوديت نمود. استپان مسيچ رياست HND پس از انشعاب از پست رياست مجلس برکنار گرديد. HND ضمن مخالفت با سياست کرواسى در قبال مسائل بين‌المللى و داخلى بالاخص حمايت حزب HDZ از کروات‌هاى BIH و حل مسائل کراينا از سياست نزديک‌سازى روابط مسلمانان و کروات‌ها حمايت مى‌نمايد. نظر به انشعاب حزبى دقيقاً حوزه قدرت آن در استان‌هاى مختلف کرواسى مشخص نيست. اين حزب در مجلس نمايندگان داراى ۴ عضو و در مجلس ايالتى ۱۰ عضو دارد و در انتخابات سال ۱۹۹۵ تنها يک نماينده از سوى اين حزب راهى مجلس نمايندگان شده است.

حزب سوسيال دمکرات کرواسى (SDP)

در مجلس قبلى حزب SDP داراى ۷ کرسى بوده و در انتخابات پارلمانى سال ۱۹۹۲، %۵/۷ آراء و شش ماه ۴% آراء را به خود اختصاص داد. اين حزب همان حزب کمونيست سابق در کرواسى است که با تغييراتى که به سرپرستى رئيس فعلى آن آقاى ايويتسا راچان صورت گرفت، تبديل به حزب کنونى شده است. آنها در سال ۱۹۹۰ سيستم چند حزبى در کرواسى را قانونى کرده و اولين انتخابات آزاد را برگزار کردند که در اين انتخابات يک سوم شرکت‌کنندگان به آنها رأى دادند. SDP حزب دست چپى است و قبل از همه چيز منافع کارگران را در نظر دارد.

حزب حقوق کرواسى HSP 1861

حزب حقوق کرواسى HSP در سال ۱۸۶۱ توسط آنته استارچوويچ تئوريسين و مبارز مشهور استقلال کرواسى از يوغ استعمار امپراتورى اتريش - مجارستان تأسيس گرديد. اين حزب يکى از قديمى‌ترين احزاب در جمهورى کرواسى و داراى سابقهٔ مبارزات طولانى است. با روى کار آمدن کمونيست‌ها پس از جنگ جهانى دوم و ايجاد يوگسلاوى نوين اين حزب منحل اعلام شد. در سال ۱۹۹۰ به‌دنبال سقوط حاکميت تک حزبى در يوگسلاوى اين حزب مجدداً توسط پاراگا در شهر زاگرب شروع به فعاليت نمود. در خلال جنگ ارتش يوگسلاوى با کرواسي، شاخه نظامى حزب HSP همراه با نيروهاى مردمى و شاخه نظامى حزب HDZ در مقابل تجاوزات صرب‌ها جنگيد و پس از خروج ارتش يوگسلاوي، شاخه نظامى مزبور در بوسنى به فعاليت خود ادامه داده و ضمن مخالفت با شبه نظاميان شوراى دفاعى کروات بوسنى (HVO) با هماهنگى و همراهى ارتش بوسنى در برخى از عمليات‌هاى ضد چتنيکى حضور يافت. دولت کرواسى در سال ۱۹۹۲ با توجه به عملکرد شاخه نظامى حزب HSP آن را منحل و رئيس آن را به دادگاه کشانيد. در انتخابات پارلمانى سال ۱۹۹۲ اين حزب ۶% آراء مجلس را به خود اختصاص داده بود. در سال ۱۹۹۳ در راستاى سياست حزب حاکم، دولت کرواسى حزب HSP به رياست پاراگا را منحل و سپس اين حزب با هماهنگى حزب HDZ و به همين رياست بورس کاندرا اعلام موجوديت نمود. فعاليت دو ساله پاراگا جهت ثبت مجدد حزب HSP ثمر نداد و از سوى دادگاه عالى کرواسى اعلام موجوديت حزب، منوط به تغيير نام آن گرديد. سرانجام در سال ۱۹۹۵ اين حزب تحت نام حزب HSP 1861 مجدداً در کرواسى به ثبت رسيد و تاريخ آن بيانگر اهداف اولين حزب حقوق کرواسى در قرن نوزده مى‌باشد.

حزب مردم صرب (SNS)

حزب SNS در مجلس قبلى داراى ۳ کرسى بود. رئيس حزب ميلان دوکيچ نام دارد. اين حزب در انتخابات قبلى ۱% آراء را به خود اختصاص داده بود و بعد از اولين انتخابات آزاد به‌وجود آمد تا بتواند بيانگر نظرات صرب‌هائى که کرواسى را به‌عنوان ميهن خود قبول دارند، باشد. صرب‌ها در کرواسى توسط افراد و احزاب ديگرى همچون دکتر برانکو هوروات رهبر حزب جامعه دمکراتيک سوسيال، حزب سوسيال دمکرات کرواسى و دادگاه دمکراتيک صربى به رهبرى دکتر ميلوراد پاپوواچ نيز آراء و عقايد آنها را ابراز مى‌کنند.

عمل دالماتسيا DA

حزب DA نيز از احزاب محلى دالماتسيا است. اين حزب برنامه‌اى شبيه برنامه IDS دارد و در سال ۱۹۹۳ در دالماتسيا ۷ درصد آراء را به خود اختصاص داد. رهبر اين حزب ميراليوبيچ لورگير است.