آفتاب

یک هفته در ارمنستاناگر شما هم برای اولین بار به ارمنستان میایید، احتمالا هنوز هیجان زده و کمی گیج هستید، حتی گوگل هم نتونسته اطلاعات کافی راجع به این مقصد مرموز بهتون بده. تکیه بدین و راحت باشین!

این یک برنامه ی سفر یک هفته ای واسه تازه واردینه...
روز اول و دوم:
دو روز کامل رو در ایروان سپری کنید...
روزتون رو با قدم زدن شروع کنید و خیابون kentron کنترون رو پشت سر بگذارین ،از کلسیای Surb Sargis و مسجد کبود بازدید کنید .
از هزارپله یا همون کاسکاد  cascadeبالا برین و از تماشای خط افق لذت ببرید. اگه میخواهین در یک مسیر بکر در ارمنستان راه برید در اطراف زمین های ایروان قدیم قدم بردارید و تا خیابان Amiryan  آمیریان پیش برین.
بعد از ظهر سری به قلعه اربونی Erebuni Fortress  بزنید که یکی از باستانی ترین مناظق شهری دنیاست و راجع به تاریخچه اش بیشتر جستجو کنید و بعد از شام هم خودتون رو به صرف یک نوشیدنی در کافه های خیابان پوشکین Pushkin دعوت کنید.
روز دوم برنامه پربارتری برای خودتون درنظر داشته باشید. سری به زیزرناکابرت  Tsitsernakaberd  (یادبود نسل کشی ارامنه) بزنید و برای ناهار به Kentron برید و کمی در English Park استراحت کنید . حالا هم وقته هنر رسیده، سری هم به موزه سرگئی پاراجانف  Sergei Parajanov Home Museum بزنید حتی اگر با آثار این هنرمند آشنایی ندارید این فضا شما رو مسحور خواهد کرد. و آخرسر برای دیدن غروب آفتاب به میدان جمهوری Republic Square برین.روز سوم و چهارم:
ایروان برای شروع گزینه ی مناسبی بود،خودتونو برای یک سفر روزانه آماده کنید:
گارنی و گغارد (Garni and Geghard)
مشاهده سبک معابد یونانی در اتحاد جماهیر شوروی سابق  و یکی از دیدنی ترین صومعه های ارمنستان رو میتونید تنها دریک  بعد ازظهر بازدید کنید در حالیکه که کشور ارمنستان سهم باور نکردنی ای از دیرها و صومعه هی رو در قلب خود جا داده ولی محل Geghard به معنای واقعی خاص است  و دوسر این مجموعه 10 دقیقه با تاکسی از هم فاصله دارد. واقعا این یک سفر رفت و برگشت  جالب از از دنیای باستان به ارمنستان نیست؟ مهمتر از همه اینها مناظر کوهستانی اطرافه که واقعا خیره کننده است.
صومعه خور ویراپ Khor Virap و منظره تماشایی اطراف آرارات:
مجموعه بنای این صومعه با شکوه در یکی از معروفترین مناظر ارمنی است که حتما تو کارت پستالها دیدینش و Khor Virap که به معنی قلعه ای در ابرهاست و یکی از مناظر نمادین در کتاب مقدس آرارات هم از اون یاد شده.


روز پنجم:
گذروندن یک روز در دلیجان (Dilijan)   و دریاچه Parz
دلیجان یکی از سبزترین شهرهای ارمنستان  محسوب میشه که توسط جنگلی زیبا احاطه شده و به سوئیس ارمنستان  نیز شهرت داره.

یکی از مناطق توسعه یافته ی خارج از ایروانه و مرکز کالج های معتبر بین المللی و بانک مرکزی ارمنستان هم در این محل قرار داره صبح زود رو در این  منطقه باشین و بعد برای ناهار به دریاچه Parz برین. ماجراجویی بزرگی پیش رو دارین. این پیاده روی شمارو به صومعه Goshavank میرسونه و در راه برگشت شب رو در یکی از مهمانخانه های محلی بگذرونید .
روز ششم:
کشف گنجینه های مقدس Lori: هاقپات و ساناهین  
این یکی از بهترین معماری های مقدس ارمنیه شاهکارهای این مجموعه برمیگرده به دوران قرون وسطی و بیزانس. کلیساها در حال حاضر خالی هستند و بیشتر به عنوان آپار باستانی از اونها یاد میشه تا یه مکان مذهبی . هردوی این اماکن به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.
روز هفتم:
برای خرید سوغاتی و استراحت به سمت ایروان برگردین .سعی کنید که این روز یا شنبه باشه یا یکشنبه و حتما از بازار Vernissage دیدن کنید که در این مکان هرچیزی از آهن رباهای تزئینی گرفته تا توله سگ رو میتونید واسه خرید پیدا کنید.
کشور ارمنستان برای ایرانیان نیازی به اخذ ویزا ندارد و شما به راحتی میتوانید از این مقصد بسیار زیبا دیدن کنید. هزینه سفر به ایروان از مبلغ حدود یک میلیون تومان شروع میشود. برای خرید تور ارمنستان همین حالا اقدام کنید: 88559925-021