آفتاب

مهمترین فستیوال های تایلندیکی از جاذبه های گردشگری تایلند فستیوال های متعدد رنگارنگ،بین المللی و مذهبی است که علاوه بر مردم تایلند گردشگران زیادی ازسراسر دنیا برای شرکت در این مراسم شرکت میکنند.

یکی از جاذبه های گردشگری تایلند فستیوال های متعدد رنگارنگ،بین المللی و مذهبی است که علاوه بر مردم تایلند گردشگران زیادی ازسراسر دنیا برای شرکت در این مراسم شرکت میکنند. در اینجا به اختصار این مراسم رو که از ماه ژانویه تا دسامبر برگزار میشه نام میبریم که برگرفته از سایت اینترنتی اداره گردشگری تایلند هست تا بتونیین سفر بهتری رو برنامه ریزی کنید .

از ماه اول سال میلادی ژانویه، که از 11 دی آغاز میشه شروع میکنیم تو این ماه جشنواره چتر و نمایشگاه صنابع دستی واقع در استان چیانگ مای رو داریم. یكی از صنایع دستی زیبای این شهر، چترهایی است كه با كاغذهای نقاشی شده مخصوص تهیه شده است. مردم تایلند در این نمایشگاه كه در خیابان مركزی شهر برگزار می شود هنر سنتی تولید چتر را جشن می گیرند و همچنین نمایشگاههایی از صنایع دستی و مسابقات مختلف هنری نیز در این ایام برگزار می شوند .و نمایشگاه یادبود Don Chedi ، که در اواخر قرن 16 میلادی شاه نارسوان Naresuan كبیر ، فرمانروای آیوتایا، در یك نبرد تاریخی كه بر پشت فیل انجام شده است موفق به شكست فرمانده دشمن می گردد. این پیروزی منجر به آزادی تایلند از اشغال نیروهای دشمن می شود. و این جشنواره این رخداد مهم تاریخی را جشن می گیرد.
ماه بعدی فوریه است که مصادف میشه با اواسط بهمن ،در کل این ماه جشنواره پرنده های حصیری در شهر چای نت و جشنواره سه روزه گل در شهر چیانگ مای و سال نو چینی و رژه شیر و اژدها در شهر ناكون سووان برگزار میشه . نمایشگاه شاه نارای كبیر در شهر لوپ بوری در زمان سلطنت پادشاه نارای كبیر در شهر آیوتایا، پایتخت سابق تایلند برگزار میشه.همچنین نمایشگاه رب النوع لیم كو نیائو در شهر جنوبی پتانی . لیم كو نیائو نام رب النوعی است كه مردم شهر پتانی اعتقاد دارند دارای قدرت جادویی است.

ماه سوم سال قمری که با اواسط اسفند و اوایل فروردین مصادفه جشنواره بادبادكها در بانكوك و جشنواره كائوپنكون كه در آن 13 داستان بودایی به نمایش در می آیندو محل این جشنواره در شهر لوی ات است رو خواهیم داشت.

در اواسط فروردین تا اردیبهشت جشن سال نو تایلند موسوم به جشن آب پاشی  رو داریم كه در سراسر كشور برگزار می شود. مردم تایلند عقیده دارند كه پاشیدن آب باعث خوش یمنی است.روز سونكران كه 13 آپریل است به طور رسمی روز احترام به بزرگان و سالمندان نامگذاری شده است. در این روز افراد جوان تر خانواده به بزرگان خانواده آب مقدس و معطر هدیه می دهند. برای احترام به بنیان خانواده روز 14 آپریل به نام روز خانواده نامگذاری شده است.

جشن سال نو تایلندی، در ۱۳ آوریل هر سال برگزار می شود و ۳ روز به طول می انجامد تا ۱۵ آوریل که نخستین روز سال جدید است. واژه سونکران در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است.
در این روز همچنین جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسیار باارزش است. در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند.
در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب، در ایالت چیانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای می روند.

فستیوال پرتاب موشك در ماه اردیبهشته که در این زمان كشاورزان كه موشكهای مختلف در اندازه های گوناگون را ساخته اند، با پرتاب موشك از خدایان می خواهند كه همزمان با فصل كاشت برنج، باران كافی را برای محصولشان نازل كند. این جشن دو روز به طول می انجامد.

جشنواره اهدای گل و فستیوال شمع در روزای آخر تیر و اوایل مرداد برگزار میشن که همزمان با روزه بودایی است.
روزه بودایی زمانی است كه راهبان بودایی از معابدشان خارج نمی شوند. و می بایست در داخل معبد باقی بمانند. مردم اوبون راچاتانی برای شاخص نمودن این تلاش راهبان شمع های بزرگی را كه معمولا از موم زنبور عسل ساخته می شود را با دقت و ظرافت آرایش می دهند و در انتها این شمعها را به معابد اهدا می كنند.
21 مرداد سالگرد تولد ملكه و روز مادر است که کلی جشن های شاد و رنگارنگ در کل تایلند برگزار میشه و میتونید از اونا نهایت لذت رو ببرید.
و در اوایل مهر تا آبان جشنواره گیاهخواران در پوكت  و جشنواره قایقهای نورانی برگزار میشه که این جشنواره به مناسبت خاتمه فصل بارانی است و در اواسط آبان جشنواره قلعه های مومی و مسابقات قایقرانی هست
این مراسم  نیز جشن خاتمه فصل بارانی بودایی است و مردم شمال شرق تایلند با استفاده از موم زنبور عسل معابد كوچك بودایی درست می كنندتا بااین كار آینده خود پس از تولد را تعیین نمایند. در شهر ساكون ناكون فستیوالی از این قلعه های مومی در كنار مسابقات قایقرانی برگزار می شود.

در ماه نوامبر مصادف با اواسط آبان ماه جشنواره لوی كراتونگ یا جشن ماه کامل رو داریم که در این مراسم در شب ماه كامل دوازدهمین ماه قمری برگزار می شود. در طی این مراسم قایقهایی كه از گندم درست شده اند و برروی آنها شمع، عود و گل قرار داده شده است برروی رودخانه ها شناور می شوند. این مراسم در سراسر كشور و به طور خاص در شهر سوخوتای پایتخت سابق تایلند برگزار می شود.
یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند لوی کراتونگ است. این جشن هر سال در روز ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود که در تقویم میلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است. لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است.
در شامگاه این روز بسیاری از مردم به کانال یا رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کینه ها، خشم و پلیدی ها ار از خود دور کنند. مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند.
کلک ها از پوست و برگ درخت موز ساخته شده و با یک گل، یک شمع و ۳ عدد عود و سکه تزیین می شود. پیش از رها کردن آن در آب، آنها را روشن می کنند . تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد.
در چیانگ مای روز قبل از لوی کراتونگ، این روز را جشن می گیرند و فانوس های خود که به شکل بالون هستند را در شامگاه این روز رها می کنند تا بد اقبالی از آنها دور شود و نور فانوس راه درست را در زندگی به آنها نشان دهد.
از دیگر مراسمی که در ماه آخر سال میلادی و قبل از ژانویه برگزار میشه ،میتونیم به نمایش فیلها ، مراسم گرامیداشت پل رودخانه كؤای ، نمایشگاه ابریشم و سالگرد پادشاهتایلند رو براتون نام ببریم که مثل بقیه جشن ها و مراسم بسیار سرگرم کننده و جذابه و سالانه گردشگران زیادی برای شرکت در این جشن ها به تایلند سفر میکنند.
هرچقدر به فصل پاییز  نزدیک میشویم ، مقاصد شرق آسیا بهترین انتخاب  است  برای برنامه سفر تایلند خود همین حالا با ما تماس بگیرید: 88559925-021