آفتاب

اگر چمدانتان در فرودگاه و سفر گم شود چه کار باید کرد؟شاید باورتان نشود ولی میلیون‏‌ها چمدان تحویل داده شده در جریان ترانزیت یا گم می‎شوند و یا آسیب می‎بیند.

شاید باورتان نشود ولی میلیون‏‌ها چمدان تحویل داده شده در جریان ترانزیت یا گم می‎شوند و یا آسیب می‎بیند. وقتی چمدانتان را تحویل می‏‌دهید انتظار دارید که دوباره آن را در مقصد ببینید، اما اگر چمدانتان در مقصد نبود چه‌ کار باید انجام دهید؟
به عنوان یک مسافر این جمله را به خاطر داشته باشید: "وقتی فرودگاه را ترک می‎کنم یا باید چمدانم همراهم باشد و یا باید فُرم PIR داشته باشم"
وقتی شما آخرین فردی هستید که در کنار گردونه ایستاده‌‏اید و متوجه می‎شوید که قرار نیست سروکله چمدانتان پیدا شود احتمالاً اصلاً برایتان اهمیتی ندارد که بیشتر چمدان‌‏های گم شده در طی 24 ساعت دوباره به صاحبش بازگردانده می‌‏شود و یا این‏که کمتر از 5/000 % از چمدان‌‏های تحویل شده برای همیشه گم می‎شوند. لازم است بدانید که در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی چه کنید.


تشریفات اداری را تکمیل کنیم

قبل از این‏که محل استرداد چمدان را ترک کنیم واجب است که یکی از اعضای پرسنل شرکت هواپیمایی یا پیشخوان خدمات مشتری را پیدا کنیم و گم‏ شدن چمدانمان را گزارش کنیم.
حتی اگر به ما بگویند که چمدانمان با پرواز بعدی وارد می‎شود مصر باشیم که فُرم شکایت را پر کنیم و در زمان کوتاهی منتظر باشیم، تقریباً تا سه روز.
به ما فرمی با عنوان گزارش بی‏‌نظمی در خصوص مال (PIR) داده می‎شود تا آن را پر کنیم. آن را در همان محل پر میکنیم و یک کپی از آن تقاضا میکنیم. وجود این فُرم، به همراه رسید چمدانی که قبلاً از پرواز تحویل گرفته‎ایم (این رسید معمولاً به بلیط سفر یا روی گذرنامه الصاق می‎شود)، برای آن‎که تقاضای غرامت از فرودگاه یا بیمه سفرمان را داشته باشیم ضرورت دارد.فرم PIR ما به خودی خود یک مطالبه خسارت نیست، بنابراین ما باید ظرف هفت روز کتباً مطالبه خسارت کنیم.

خسارت برای چمدانهای تأخیری

اگر در مسافرت خارجی هستید حتماً مقداری پول نقد برای ملزومات ضروری درخواست کنید. شرکت هواپیمایی ممکن است به شما پیشنهاد دهد که ملزومات را خریداری کنید و آن‏ها هزینه آن را بر اساس رسید بازپرداخت خواهند کرد.
از پیش با محدودیت مخارج موافقت کنید و انتظار سخاوت بیش از حد از شرکت هواپیمایی نداشته باشید .
در سفری که به سوی خانه خودتان است، شرکت هواپیمایی چندان جواب‎گو نیست، چراکه آن‎ها فرض می‎گیرند که هرآن‏چه نیاز داشته باشید را در خانه خودتان دارید. در بهترین حالت، وقتی چمدانتان پیدا شود شرکت هواپیمایی به هزینه خودش آن را برای شما ارسال خواهد کرد.
اما در بدترین حالت، بیست و یک روز طول خواهد کشید تا شرکت هواپیمایی تصدیق کند که چمدان شما گم شده است. در این حالت، شما واجد شرایط دریافت خسارت خواهید بود.

خسارت چمدان گم‎شده:

طبق پیمان مونترال (که جایگزینِ مقررات قدیمی و منسوخِ پیمان ورشو در می 1999 شد) مسافران می‎توانند حداکثر به میزان 1.131 حقوق دریافت ویژه (یا SDR) برای چمدان گم‏شده به ازای هر نفر مطالبه کنند.
ارزش یک SDR به سبد پول‏‌های رایج بین‌‏المللی و نوسانات آن بستگی دارد. مقدار ارزش یک SDR به صورت روزانه توسط IMF (صندوق بین‏‌المللی پول) محاسبه می‎شود و ممکن است از 526 یورو تا 850 یورو در نوسان باشد. شرکت‏‌های هواپیمایی عادت ندارند که بی‎درنگ غرامت را پرداخت کنند و میزان غرامتی که شما دریافت می‎کنید نیز به این بستگی دارد که در مورد ارزش محتویات چمدانتان چقدر دلیل و مدرک دارید. بر اساس یک قاعده سرانگشتی شما به ازای هر کیلوگرم می‎توانید انتظار دریافت 14 یورو داشته باشید.

خسارت برای اشیا دزدیده شده:

اگر یک وسیله تک از کیف‎تان دزدیده‏ شود باز هم دشوار است که از شرکت هواپیمایی خسارت طلب کنید زیرا این کارِ تقریباً غیرممکن بر دوش شما خواهد بود که ثابت کنید آن شیء از ابتدا در کیف‎تان بوده است AUCبه شما توصیه می‌‏کند که فقط از چمدان‏‌های با کیفیت استفاده کنید، اشیای گران‌قیمت در کیف‌هایی که در مخزن قرار داده می‎شوند نگذارید و این که حتما از بیمه های سفری که تین مسئولیت رو تقبل میکنند استفاده کنید.

خسارت برای چمدان آسیب دیده:

اگر  فقط بدنه چمدانتان  آسیب ببیند می‎توانید برای دریافت هزینه تعمیر یا دریافتِ یک چمدان جایگزین مصر باشید.
و جالب اینجاست که بدانید راه حل بهتری برای جلوگیری از گم شدن چمدانها پیدا شده است:
یک شرکت هواپیمایی در آتلانتا اعلام کرده که از چیپ‌های شناسایی با فرکانس‌های رادیویی روی چمدان‌ها استفاده می‌کند تا موقعیت چمدان‌ها را در فرودگاه شناسایی کند.
مسئولین فرودگاهی  در فرودگاه میتوانند با استفاده از چیپ‌هایی که با یک برچسب کاغذی روی چمدان هر مسافر قرار می‌گیرد، چمدان‌ها را از فاصله دور شناسایی کنند.
با بهره گیری از  این نوآوری دستگاهی که چمدان‌ها را اسکن می‌کند، با روشن شدن چراغ سبز نشان می‌دهد که چمدان در مسیر درست است و اگر چراغ قرمز روشن شود، مشخص می‌کند که مسئولان باید مسیر آن چمدان را عوض کنند.این شرکت هواپیمایی تا الان 50 میلیون دلار برای برپایی این سیستم سرمایه گذاری کرده است.

برای خواندن مطالب مفید برای سفر و گردشگردی اینجا را کلیک کنید.
برای رزرو و خرید بلیت خود با ما در تماس باشید:88559925-021