آفتاب

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور + مشخصات پروژکتور خوبشما می توانید یک ویدئو پروژکتور جیبی تهیه کنید که در سفر های کاری و اوقات فراغت بتوانید از آن استفاده کنید و ارائه های کاری خود را با کیفیت بالاتری انجام دهید. برای این منظور نیز، نیاز به مطالعه راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی دارید.

ویدئو پروژکتور ها، مدت هاست که به عنوان یک ابزار پرکاربرد در محیط های اداری و خانگی، مورد استفاده قرار میگیرند. با استفاده از ویدئو پروژکتور خانگی، می توانید یک سینمای خانگی برای خود راه اندازی کنید، آن هم با قیمت بسیار مقرون و به صرفه! البته که برای خرید یک دستگاه پروژکتور خانگی، باید راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی را مطالعه کرده باشید. 

شما می توانید یک ویدئو پروژکتور جیبی تهیه کنید که در سفر های کاری و اوقات فراغت بتوانید از آن استفاده کنید و ارائه های کاری خود را با کیفیت بالاتری انجام دهید. برای این منظور نیز، نیاز به مطالعه راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی دارید. البته خبر خوب این است که ما در اینجا یک راهنمای جامع برای انتخاب ویدئو پروژکتور را ارائه کرده ایم.

اگر قصد تهیه دیتا پروژکتور را داشته باشید، احتمالا برای شما سوال است که مشخصات ویدئو پروژکتور خوب چیست و چگونه باید این ویژگی ها را در نظر بگیریم؟ پروژکتور از کجا بخریم و مرکز فروش ویدئو پروژکتور در تهران کجاست؟ در این مطلب تمام این سوالات را به صورت کامل بررسی کرده ایم تا یک راهنمای جامع خرید ویدئو پروژکتور را به شما ارائه کنیم.

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور

برای اینکه بتوانید یک ویدئو پروژکتور مناسب فعالیت های خود انتخاب کنید، باید با مشخصات ویدئو پروژکتور خوب آشنایی داشته باشید. در اصل برای اینکه بتوانید پروژکتور مورد نیاز خود را از میان تعداد زیادی محصول یافت کنید، باید با ویژگی های اصلی ویدئو پروژکتور آشنایی داشته باشید. اما ویژگی های یک ویدئو پروژکتور خوب چیست؟ این سوالی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مشخصات ویدئو پروژکتور خوب

به صورت کلی هر ویدئو پروژکتور دارای یک سری از مشخصات است که در زمان خرید باید آنها را در نظر داشته باشید. که این موارد عبارتند از:

 • منبع نوری ویدئو پروژکتور
 • خروجی نور یا روشنایی
 • نسبت کنتراست
 • وضوح تصویر یا رزولوشن
 • بازتولید رنگ
 • درگاه های ورودی
 • قابل حمل بودن
 • نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور
 • نوع ویدئو پروژکتور

منبع نوری ویدئو پروژکتور

علاوه بر فناوری LCD و DLP، باید در نظر بگیرید که منبع نور در پروژکتور یک لامپ، LED یا لیزر است. هر سه گزینه مزایا و معایب خود را دارند:

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی

 • ویدئو پروژکتورهایی که از لامپ استفاده می کنند پس از حدود 3000 تا 4000 ساعت فعالیت، نیاز به تعویض دارند. با این حال، برخی از پروژکتورها بیش از 5000 ساعت طول عمر را ارائه می دهند.
 • ویدئو پروژکتورهایی که از LED یا لیزر به عنوان منبع نور استفاده می کنند، عمر بسیار طولانی تری دارند، اغلب به 20000 ساعت یا بیشتر.

عمر پروژکتور را می توانید با عمر تلویزیون های LED/LCD یا OLED نیز مقایسه کنید که می توانند بیش از 60.000 ساعت دوام بیاورند، البته قابل ذکر است که تلویزیون ها ابعاد بسیار کوچکتری را نسبت به دستگاه پروژکتور ارائه می کنند. 

خروجی نور یا روشنایی پروژکتور

بدون نور کافی، پروژکتور نمی تواند تصویر روشنی را نمایش دهد. اگر خروجی نور خیلی کم باشد، تصویر حتی در یک اتاق تاریک ممکن است به خوبی نمایش داده نشود. بهترین راه برای تعیین اینکه آیا یک پروژکتور نور کافی برای تولید تصاویر روشن دارد یا خیر، بررسی میزان روشنایی آن است. این کار به شما می گوید که یک پروژکتور می تواند چه مقدار روشنایی را به ارائه کند.

پروژکتورهایی با 1000 انسی لومن دارای روشنایی کافی برای استفاده در سینمای خانگی هستند. اندازه اتاق، اندازه یا فاصله صفحه و نور اتاق نیز بر روشنایی بیشتر یا کمتر تأثیر می گذارد. اگرچه قابلیت‌ های خروجی نور ویدئو پروژکتورها بهبود یافته است، اما همچنان در اتاق‌های تاریک بهترین عملکرد را دارند.

نسبت کنتراست پروژکتور

کنتراست نسبت بین قسمت های سیاه و سفید یک تصویر است. نسبت کنتراست بالا، سفیدی سفیدتر و سیاهی تیره تر را ارائه می‌کند. یک پروژکتور ممکن است روشنایی عالی داشته باشد، اما تصویر شما با نسبت کنتراست پایین به نظر برسد! نسبت کنتراست حداقل 1500:1 در یک اتاق تاریک خوب است، اما 2000:1 یا بالاتر عالی در نظر گرفته می شود و تصاویر با کیفیت تری را به شما ارائه می کنند.

وضوح تصویر یا رزولوشن دیتا پروژکتور

تراکم پیکسلی (معروف به وضوح نمایشگر) ضروری است. پروژکتورهای LCD و DLP هر دو دارای تعداد پیکسل ثابتی هستند. 

 • اگر بیشتر تماشای شما تصاویر HD است، تعداد پیکسل واقعی را تا حد امکان بالا بگیرید (ترجیحا 1920x1080).
 • تعداد پیکسل طبیعی 1024x768 برای DVD کافی است. با این حال، سیگنال های HDTV 720p به تعداد پیکسل 1280x720 برای نمایشگر نیاز دارند، در حالی که سیگنال ورودی HDTV 1080i به تعداد پیکسل 1920x1080 نیاز دارد.
 • اگر یک پخش کننده دیسک بلوری دارید، پروژکتوری با وضوح 1920x1080 پیکسل واقعی و قابلیت نمایش فرمت 1080p را در نظر بگیرید.

اگر می خواهید پروژکتور های 4K را تهیه کنید، باید در نظر داشته باشید که قیمت این محصولات نسبت به پروژکتور های دیگر بالاتر می باشد. باید بدانید ویدئو پروژکتورهای 4K چگونه کار می کنند و چگونه برچسب گذاری می شوند تا بتوانید انتخاب مناسبی برای راه اندازی سینمای خانگی داشته باشید.

بازتولید رنگ

بازتولید رنگ، عامل دیگری است که باید در نظر گرفته شود. رنگ‌های طبیعی و عمق رنگ، نحوه به نظر رسیدن رنگ‌ها در روشن ترین و تاریک‌ترین نواحی تصویر، درجه ثبات رنگ در بخش های مختلف تصویر، همگی می توانند بر روی کیفیت تصویر نهایی تاثیر گذار باشند. هر کس تفاوت جزئی در درک رنگ و آنچه که برای آنها خوشایند به نظر می رسد دارند، پس با دقت به تصاویر ارائه شده توسط دستگاه نگاه کنید.

مرکز خرید ویدئو پروژکتور در تهران

ورودی های دستگاه پروژکتور

مطمئن شوید که پروژکتور ورودی های مورد نیاز شما را دارد. این روزها همه ویدئو پروژکتورها ورودی HDMI را ارائه می دهند و اکثر پروژکتورها دارای ورودی های VGA یا DVI برای کامپیوتر هستند.

با این حال، اگر کامپوننت‌های منبع قدیمی‌تری با خروجی‌های کامپوزیت، کامپوننت یا S-Video دارید، بدانید که بسیاری از ویدئو پروژکتورهای جدید دیگر این گزینه‌ها را ارائه نمی‌دهند یا ممکن است فقط ورودی‌های ویدئوی ترکیبی را ارائه دهند. هنگام خرید پروژکتور، مطمئن شوید که دستگاه اتصالات مورد نیاز شما را دارد.

قابل حمل بودن

قابل حمل یکی از ویژگی هایی است که در زمان خرید پروژکتور حتما باید در نظر بگیرید. این ویژگی نه تنها از نظر جابجایی یا مسافرت با پروژکتور، بلکه برای ساده کردن نصب و راه اندازی بسیار مهم است. همچنین آزمایش اندازه‌های مختلف صفحه نمایش، فواصل و اتاق‌ها برای دیدن اینکه کدام آرایش بهتر عمل می‌کند، در این دستگاه ها آسان‌تر می‌شود.

اگر پروژکتور شما قابل حمل است، می توانید در تابستان یک پرده نمایش را به دیوار بیرونی (یا درب پارکینگ) آویزان کنید و از فیلم های شخصی خود لذت ببرید. تماشای فیلم در فضای باز با استفاده از ویدئو پروژکتور می تواند یک تجربه عالی باشد.

نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور ها بر اساس ساختاری که دارند، نسبت پرتاب های متفاوتی را ارائه می کنند. به صورت کلی پروژکتور ها را می توان از نظر پرتاب به سه دسته تقسیم کرد:

 1. پروژکتور های پرتاب کوتاه: این پروژکتور ها را می توانید در فاصله های نزدیک به پرده نمایش استفاده کنید و برای محیط هایی که محدودیت فضا در آنها وجود دارد، بسیار مناسب می باشد.
 2. پروژکتور های پرتاب متوسط: این پروژکتور ها دارای نسبت پرتاب متوسط می باشند و معمولا برای کلاس های درس و محیط های اداری مناسب هستند.
 3. پروژکتور های پرتاب بلند: پروژکتور های پرتاب بلند در فاصله بیشتری از پرده نمایش قرار میگیرند و میتوانند تصاویر بزرگی را ایجاد کنند. این نوع از پروژکتور ها معمولا برای سالن های کنفرانس و محیط های بزرگ کاربرد دارد.

انواع ویدئو پروژکتور

دو نوع ویدئو پروژکتور وجود دارد:

 • DLP (پردازش نور دیجیتال) 
 • LCD (نمایشگر کریستال مایع)

پروژکتورهای DLP از یک منبع نور در ترکیب با چرخ رنگ و تراشه استفاده می کنند که حاوی آینه های کج میکروسکوپی است. نور از چرخه رنگ عبور می کند، از آینه ها منعکس می شود و بر روی صفحه، نمایش داده می شود.

پروژکتورهای LCD از منبع نوری استفاده می کنند که نور را از طریق 3 تراشه ال سی دی (که به رنگ های اصلی قرمز، سبز و آبی اختصاص داده شده اند) برای ایجاد و پخش تصاویر استفاده می کنند.

راهنمای انتخاب قیمت ویدئو پروژکتور

شما می توانید ویدئو پروژکتور ها ها را در بازه قیمتی مختلفی یافت کنید. در نظر داشته باشید که تقریبا تمام ویژگی های ارائه شده بر روی قیمت ویدئو پروژکتور تاثیر گذار هستند. 

 • منبع نوری لامپ، قیمت کمتری نسبت به منبع نوری لیزری دارد.
 • ویدئو پروژکتور هایی با روشنایی کمتر، قیمت کمتری نسبت به پروژکتور هایی با روشنایی بیشتر دارند.
 • قیمت پروژکتور با کنتراست بالاتر، نسبت به پروژکتور با کنتراست پایین تر بیشتر است.
 • افزایش وضوح تصویر در دستگاه پروژکتور، باعث افزایش قیمت دستگاه می شود.

به صورت کلی شما می توانید ویدئو پروژکتورهای خانگی با کیفیت را از حدود 10 میلیون تومان در بازار یافت کنید و این مبلغ می توانید تا 100 میلیون نیز افزایش داشته باشد. 

ویدئو پروژکتور از کجا بخریم؟

بعد از اینکه راهنمای خرید ویدئو پروژکتور را مطالعه کردید و با ویژگی های اصلی ویدئو پروژکتور ها آشنا شدید، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که پروژکتور از کجا بخریم؟ فروشگاه های مختلفی فروش ویدئو پروژکتور را انجام می دهند، اما بهتر است خرید خود را از یک مرکز معتبر انجام دهید. پروژکتور برتر، علاوه برای اینکه به صورت آنلاین فروش ویدئو پروژکتور را انجام می دهد، مرکز فروش ویدئو پروژکتور در تهران نیز می باشد و شما می توانید به صورت حضوری نیز از این فروشگاه خرید خود را انجام دهید.

پروژکتور های ارائه شده در این مجموعه دارای گارانتی هستند و تمام محصولات برند های معتبر از جمله سونی، اپسون، بنکیو، اپتما، شیائومی و … را می توانید در این فروشگاه یافت کنید. همچنین در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه خرید ویدئو پروژکتور داشته باشید، می توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

در صورتی که در این راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی، بهترین پروژکتور خانگی مورد نظر خود را پیدا نکردید، می توانید به این مقاله را نیز مطالعه کنید که در آن بهترین ویدئو پروژکتور های خانگی مدل های جدید بررسی و معرفی شده اند.