آفتاب

مدیریت هزینه و زمان با قالیشویی‌های معتبرفرش ایرانی در ایران و سایر کشورهای جهان طرفداران خاص خودش را دارد. انداختن فرش ایرانی در هر خانه‌ای بسیار لذت بخش بوده و هست. اما این در حالیست که شستن و مراقبت از فرش ایرانی بسیار سخت بوده و باید همیشه مراقب زیبایی و تمیزی آن باشید.

فرش ایرانی در ایران و سایر کشورهای جهان طرفداران خاص خودش را دارد. انداختن فرش ایرانی در هر خانه‌ای بسیار لذت بخش بوده و هست. اما این در حالیست که شستن و مراقبت از فرش ایرانی بسیار سخت بوده و باید همیشه مراقب زیبایی و تمیزی آن باشید. این روزها با توسعه آپارتمان‌ها و زیاد شدن تعداد آنها، شستن قالی‌ برای خانواده‌ها به روش سنتی وجود ندارد. به همین منظور آنها باید از خدمات قالیشویی‌ها بهره بگیرند. اما آیا همه قالیشویی‌ها معتبر هستند؟ آیا می‌توان مطمئن بود که به فرش حین شستشو آسیبی وارد نمی‌کنند و خسارت به مصرف‌کننده وارد نمی‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر. اگر قالی و قالیچه‌ها با اصول استاندارد قالیشویی شسته نشوند، خراب و از بین می‌روند. به همین دلیل باید آنها را به یک قالیشویی معتبر در سطح شهر محل زندگی بسپارید. اما چه نوع قالیشویی مناسب است؟ در این مقاله از hamshahricarpet.com به طور کامل در این باره با شما صحبت کردیم.

دردسرهای شستن فرش به روش سنتی

قبل از اینکه نکاتی را در خصوص انتخاب یک قالیشویی مناسب بیان کنیم، بهتر است با معایب و شستشوی سنتی آشنا شوید. چرا که بسیاری از خانواده‌ها هنوز در برخی از استان‌ها، معتقدند که شستن فرش به روش سنتی می‌تواند مزیت‌های بیشتری نسبت به قالیشویی داشته باشد. اما در واقع اینطور نیست.
یکی از موانع جهت شستشوی روش سنتی، قوانین و هنجارهای آپارتمان‌نشینی است. براساس این قوانین شما نمی‌توانید فرش را به روش سنتی در حیاط و مشاعات ساختمانی بشویید. زیرا فضای آپارتمان مناسب پهن کردن فرش، شستن و خشک کردن آن نیست.
برخی با وجود اینکه دارای خانه‌های ویلایی و حیاط‌دار هستند، ترجیح‌ می‌دهند فرش را در حیاط خود بشویند. اما این افراد نیز با دردسرهای بسیار زیادی روبرو هستند. شستن فرش به وسیله پارو و سنتی از انسان وقت و انرژی بسیار زیادی می‌گیرد که ممکن است پس از شستشو او دچار کمردرد شدید یا پا درد و دست درد شود.
از خیس کردن تا فرچه زدن، آبگیری، پارو کشیدن و ... همه و همه نشان از طاقت‌فرسا بودن شستشو به روش سنتی هستند. در واقع در دنیای پر مشغله امروز شستن قالی و قالیچه‌ها در خانه کار به نسبت دشوار و سختی خواهد بود.
به همین منظور برای راحتی و آسایش بیشتر می‌تواند فرش را به قالیشویی‌های معتبری نظیر قالیشویی قیطریه بسپارید.


 قالیشویی قیطریه

آسون شدن قالیشویی با دستگاه‌های مجهز و پیشرفته

با وجود تمام سختی‌ها و موانعی که در بالا یادآور شدیم، روش سنتی هنوز طرفداران خودش را دارد. بسیاری از افراد هنوز با شستن فرش در خانه موافق هستند و از سپردن قالی به قالیشویی ترس و وحشت دارند. زیرا آنها معتقدند که نمی‌دانند در هنگام شستشوی فرش در قالیشویی‌ها چه بلایی سر فرش می‌آید. به همین منظور آنها خودشان زحمت شستن را به جان می‌خرند.
همیشه گذر از روش‌های سنتی و رفتن به سوی روش‌های مدرن کار به نسبت سختی است. مخصوصا برای افرادی که در گذشته از این روش‌ها بهره می‌گرفتند. اما اگر آگاهی‌های لازم به افراد با این تصور و تفکر داده شود، آنها نیز با خیالی راحت قالی و قالیچه‌های خود را قطعا به قالیشویی‌ها معتبر می‌سپارند.
اگر شما هم که در حال مطالعه این مطلب هستید، روش سنتی را قبول دارید باید بگوییم سخت در اشتباه هستید. زیرا در قالیشویی دقیقا همان کاری که شما انجام می‌دهید به نحو احسن و به وسیله دستگاه‌های مدرن و مجهز صورت می‌پذیرد.
در واقع تمام مراحل قالیشویی سنتی، در قالیشویی مکانیزه، کامل‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود و تنها کار برای شما راحت‌تر و آسان‌تر خواهد شد. ضمنا هیچ کدام از ریسک‌های شستشوی سنتی که موجب کاهش طول عمر فرش یا رنگ‌پریدگی می‌شود را نخواهید داشت. برخی از آسیب‌هایی که حین شستشوی فرش ممکن است روی آن ایجاد شود عبارتند از:
●    خیس کردن بیش از حد فرش
●    استفاده بیش از حد شامپو فرش
●    قرار دادن وسایل روی فرش خیس و ایجاد لکه روی آن


 قالیشویی قیطریه

معیارهای انتخاب یک قالیشویی خوب و با کیفیت

احتمالا شما هم بارها به این موضوع اندیشیده‌اید که یک قالیشویی معتبر و خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ شاید این سوال بارها در ذهن شما ایجاد شده باشد که آیا قالیشویی خوب و بد قابل تشخیص هستند؟ آیا معیاری برای شناخت این دو از هم وجود دارند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. با رعایت برخی نکات و شناخت معیارهای مختلف می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. برخی از این معیارها عبارتند از:

مجاز بودن قالیشویی

قالیشویی‌های مجاز شهر یا استان محل زندگیتان باید حتما زیر نظر اتحادیه قالیشویان شهر باشند. چرا که در این صورت آنها مجبور هستند زیر نظر قوانین اتحادیه کار کنند و همیشه پاسخگوی نیازها و همچنین مشکلات شما هستند. در صورتی که قالیشویی برای شما مشکلی به وجود بیاورد، می‌توانید به سرعت به اتحادیه مربوطه مراجعه نمایید و از آنها شکایت کنید. در صورتی که قالیشویی مجاز نباشد، دست شما به هیچ ارگان و سازمانی بند نخواهد بود. بنابراین قبل از انتخاب به مجاز بودن یا نبودن یک قالیشویی کاملا دقت کنید.

در دسترس بودن قالیشویی

سعی کنید از شرکت‌هایی خدمات دریافت کنید که در دسترس و نزدیک محل سکونت شما باشند. به عنوان مثال اگر شما در منطقه قیطریه استان تهران زندگی می‌کنید، قالیشویی قیطریه یک انتخاب عالی برایتان خواهد بود.

کیفیت خدمات مشتری در قالیشویی

نوع برخورد با مشتری، کیفیت شستشو، زمان تحویل به موقع، عمل به تمامی تعهدات و... همگی جزء مواردی هستند که یک قالیشویی خوب به آنها پایبند است. بنابراین اگر شما هم به دنبال یک قالیشویی با کیفیت و مجاز هستید باید به این معیارها توجه ویژه داشته باشید.

میزان رضایت مشتریان از قالیشویی

تحقیق و پرس‌وجو از دوستان و آشنایان می‌تواند به انتخاب یک قالیشویی خوب کمک کند. شما می‌توانید از همسایه‌ها، دوستان و آشنایانتان در این مورد پرس‌وجو کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. شاید یکی از نزدیکان شما یک بار تجربه فوق‌العاده‌ای از خدمات یک قالیشویی داشته باشد که می‌تواند به شما کمک بسیار بزرگی کند.
در پایان
بسیاری بر این باورند که فرش‌ها به روش سنتی بهتر تمیز می‌شوند. اما این در حالیست که آنها سخت در اشتباهند و تا به امروز از خدمات قالیشویی‌های معتبر استفاده نکردند. در صورتی که یک قالیشویی معتبر و مجاز پیدا کنید تازه متوجه خواهید شد که همه چیز کاملا فرق می‌کند. شما با بهره از خدمات این شرکت‌ها می‌توانید قالی و قالیچه‌های خود را بدون آسیب مورد شستشو قرار دهید. قالیشویی همشهری یکی از شرکت‌های مجاز بوده که می‌تواند فرش‌ها شما را با بهترین کیفیت با مدرن‌ترین دستگاه‌ها بشوید.