آفتاب

دستگیره امنیتی هوشمند چیست؟ (معرفی ویژگی‌ها، کاربردها و انواع آن)دستگیره امنیتی هوشمند به دستگیره‌هایی گفته می‌شود که دارای تکنولوژی الکترومکانیکی و قابلیت کنترل از راه دور هستند. این مدل تکنولوژی کمک می‌کند تا دسترسی شما نامحدود و بدون در نظر گرفتن مکان یا زمان، امکان‌پذیر شود.

با استفاده از دستگیره امنیتی هوشمند قادر خواهید بود که با تلفن همراه خود از راه دور، بر ورود و خروج‌های منزل یا محل کار نظارت داشته باشید و حتی درب را قفل یا باز کنید. در واقع دستگیره هوشمند با استفاده از انرژی الکتریکی کار می‌کند و با کمک سیستم هوشمند خود، دستوراتی که به آنها داده می‌شود را توسط یک پیام الکترونیکی و رمزنگاری شده، به قسمت مکانیکی قفل منتقل می‌کنند.

در مدل‌های گوناگون دستگیره امنیتی هوشمند، قادر هستید تا تنظیمات متنوعی را برای درب منزل یا محل کار خود اعمال کنید. به این صورت که فضای مربوطه، به یک گاوصندوق امن تبدیل می‌شود و فقط با تنظیمات مورد نظر شما قابل دسترسی خواهد بود.

دستگیره‌های امنیتی به دلیل مقاوم بودن در برابر سرقت و همچنین قابلیت‌های مختلف خود، به این نام مشهور شده‌اند. همچنین امروزه، ویژگی‌های بسیار زیادی به این قفل‌ها افزوده شده است که میزان حساسیت و امنیت آنها را چندین برابر کرده است. دستگیره‌های امنیتی دارای مدل‌های مختلفی هستند و برای باز شدن نیاز به کلید مکانیکی ندارند. بسته به مدل و ویژگی قفل، با یکی از روش‌های رمز، کارت، اثر انگشت، تشخیص چهره و ... قابل دسترس هستند.

دستگیره امنیتی هوشمند، چه قابلیت‌هایی دارد؟

با توجه به طراحی‌های این مدل دستگیره، قابلیت‌های زیادی برای آنها تعریف شده است. در ادامه به برخی از این قابلیت‌ها اشاره می‌کنیم.

 • قابلیت کنترل از راه دور: می‌توان به راحتی و فقط با استفاده از تلفن همراه، دستگیره امنیتی و فعالیت آن را مدیریت کرد.
 • دارای قفل کودک و قفل اتوماتیک:  این قابلیت برای افرادی که در منزل خود از کودک یا افراد ناتوان مراقبت می‌کنند، بسیار مهم است. شما می‌توانید در صورت عدم حضور خود در منزل قفل کودک دستگیره هوشمند را فعال کنید و مانع از خروج افراد شوید.
 • قابلیت اطلاع‌رسانی و ارسال نوتیفیکیشن:  با این ویژگی هیچ‌گونه اتفاقی از چشمان شما پنهان نخواهد ماند. ورودی‌های مشکوک، اتفاقاتی مثل بالا رفتن بیش‌ از حد دما و ... از طریق نوتیفیکیشن و آلارم به شما اطلاع داده می‌شود.
 • دارای کاربری و روش دسترسی مختلف بر اساس نیاز مصرف‌کننده:  مدل‌های مختلف کارتی، رمزی، بیومتریکی و ... به شما این امکان را می‌دهند تا بر اساس نیاز خود، انتخاب‌های مختلفی داشته باشید.
 • مجهز به سیستم ضد شوک، ضد ضربه و ضد حک :  امکان آسیب رساندن به دستگیره امنیتی از طریق شوک الکتریکی، ضربه و هک وجود ندارد و نمی‌توان با این روش‌ها اقدام به باز کردن درب کرد. هر چه تلاش تهاجمی برای باز کردن بیشتر شود، امنیت قفل نیز بیشتر خواهد شد.
 • امکان تنظیم مجدد رمز، کارت و ... از طریق سیستم مرکزی:  اگر رمز ورود یا کارت خود را فراموش کنید، امکان تنظیم مجدد رمز یا کارت جدید توسط شما وجود دارد.
 • قابلیت استفاده از رمزهای الگویی و پیچیده: با استفاده از این ویژگی، رمزهای شما بسیار ایمن و غیر قابل دسترسی خواهند بود.

دستگیره امنیتی برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

دستگیره امنیتی هوشمند بسته به ویژگی‌های قفل و خواسته‌های شما، برای همه مکان‌ها کاربردی هستند. این مدل دستگیره را می‌توان بدون هیچ‌گونه تغییری، بر روی انواع درب چوبی، فلزی، شیشه‌‍ای و ... نصب کرد.

دستگیره امنیتی هوشمند چیست

مکان‌هایی که می‌توان در آنها از دستگیره هوشمند استفاده کرد، عبارت‌اند از:

 • اتاق خواب شخصی
 • درب ورودی منزل
 • مکان‌های امنیتی مثل، آزمایشگاه‌ها و ...
 • ورودی دفاتر و شرکت‌ها
 • اتاق کار
 • و سایر مکان‌هایی که نیاز به امنیت و حریم خصوصی بیشتری دارند.

مزایای استفاده از دستگیره امنیتی چیست؟

همان طور که بارها به این موضوع اشاره کردیم، دستگیره امنیتی هوشمند، مزیت‌های زیادی را برای مصرف‌کنندگان به دنبال دارد. افراد با انتخاب مدل‌های مختلف این دستگیره و استفاده از آن می‌توانند به دنیایی بی مرز از امکانات قدم بگذارند. برخی از مزایای دستگیره امنیتی شامل موارد زیر است.

به دست آوردن امنیت بیشتر

مهم‌ترین چیزی که همه ما به دنبال آن می‌گردیم، امنیت بیشتر است. برخی از افراد کالاهای ارزشمندی را در منزل خود نگه‌داری می‌کنند، بعضی نگران فضای کار خود هستند و برخی دیگر نیز به دلیل تنها بودن، از سرقت یا اتفاقات مشابه می‌ترسند. استفاده از دستگیره امنیتی هوشمند کمک می‌کند تا بسیاری از این نگرانی‌ها بر طرف شود و حریم خصوصی بیشتری برای افراد به وجود بیاید.

دسترسی آسان به سیستم مرکزی

یکی دیگر از مزیت‌های دستگیره هوشمند، مدیریت راحت جزئیات آن است. بسیاری از این قفل‌ها با استفاده از اپلیکیشن مخصوص، به موبایل متصل می‌شوند و از راه دور قابل کنترل هستند. شما می‌توانید به تمامی ورود و خروج‌ها نظارت داشته باشید، رمزهای جدید تعریف کنید و از راه دور، درب را باز یا قفل کنید.

ضد نفوذ بودن

درست است که این قفل‌ها به ظاهر بسیار ظریف و شکننده هستند، اما در زمان‌های خاص، قابلیت‌های خود را به رخ می‌کشند. بسیاری از سارقان برای ورود به یک مکان اقدام به شکستن، ضربه زدن و باز کردن قفل از طریق کلید یدک می‌کنند. هیچ کدام از موارد گفته شده، تأثیری در قفل امنیتی هوشمند نخواهد داشت. تولیدکنندگان با بررسی تمام نقص‌های موجود در دستگیره‌های معمولی، سعی کردند تا این محصولات را بسیار بی‌نقص و غیر قابل دسترسی تولید کنند.

به‌جز موارد گفته شده، این قفل‌ها دارای سیستم ضد شوک و ضد هک هستند که باعث می‌شود هک کردن دستگیره نیز غیر ممکن شود. که در صورت استفاده از هر نوع ترفند اشتباه، بلافاصله، آلارم قفل فعال می‌شود و سیستم الکترونیکی از کار می‌افتد. با این کار، از هر گونه دسترسی و نفوذ جلوگیری خواهد شد.

ایمنی بالا به دلیل هوشمند بودن

استفاده از دستگیره امنیتی هوشمند در کنار پیچیده بودن آنها، بسیار ساده است. در بسیاری از موارد، هوشمند بودن این قفل‌ها می‌تواند از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کند. به‌عنوان‌مثال، اگر در حال وارد کردن رمز دستگیره باشید و فردی غریبه در کنار شما بایستاد، کافی است که از تابع خیالی آن استفاده کنید. به این صورت که با ورود چند رقم اول و آخر، سیستم به طور خودکار رمز را تحلیل کرده و درب را برای شما باز می‌کند. این در حالی است که هیچ کسی متوجه رمز ورود شما نشده است.

طراحی و قابلیت‌های مختلف

طراحی‌ متنوع این دستگیره‌ها باعث می‌شود تا با هر نوع سازه و دکوراسیونی هماهنگ شوند. معمولاً افرادی که نگران جزئیات دیزاین منزل یا محل کار خود هستند به دلیل زیبایی و خاص بودن ظاهر، استقبال خوبی از این دستگیره‌ها می‌کنند.

مزایای استفاده از دستگیری امنیتی چیست

اما قابلیت دستگیره هوشمند فقط به زیبایی ختم نمی‌شود. لیستی از انواع قابلیت‌های مختلف مثل، سیستم ضد حریق، ضد سرقت، قفل کودک، قفل شب بند و ... هر نوع دسترسی به این قفل‌ها را غیر ممکن و محبوبیت آنها را بیشتر می‌کند.

دستگیره امنیتی هوشمند در چه مدل‌هایی تولید می‌شود؟

دستگیره‌ امنیتی هوشمند در مدل‌های کارتی، رمزی، بیومتریکی (اثر انگشتی و تشخیص چهره) کنترل از راه دور و چند کاره، تولید می‌شود. هر کدام از این موارد، دارای امکانات و ویژگی‌های مختلفی هستند که بسته به مدل، کاربرد و رنج قیمت آنها، متفاوت است. در ادامه به معرفی کارکرد 3 مدل پرطرفدار دستگیره امنیتی هوشمند خواهیم پرداخت.

دستگیره امنیتی هوشمند کارتی

همانطور که از نام آن پیداست، دستگیره کارتی امکان باز نمودن درب را توسط کارت برای کاربران میسر خواهد نمود. استفاده از قفل کارتی چند سالی‌ست در هتل‌ها مورد استقبال قرار گرفته است. زیرا نه تنها استفاده از قفل کارتی بسیار آسان است بلکه امنیت بیشتری را برای هتل به همراه داشته است.

اگر بخواهیم یکی از مزایای راحتی استفاده از قفل یا دستگیره کارتی را عنوان کنیم، می‌توان گفت که اگر کارت مخصوص بنا به هر دلیلی گم شده باشد، جای هیچ نگرانی نیست و تنها کافی است تا با ورود به سیستم مرکزی دستگیره هوشمند، کارت جدیدی را برای آن تنظیم کنید.

دستگیره امنیتی رمزی

استفاده از دستگیره رمزی بسیار ساده است. تنها کافی است که رمزی را بر روی قفل ست نموده و آن را در اختیار افراد مجاز قرار دهید. سیستم‌های امنیتی قفل رمزی همچون رمز یکبار مصرف، تابع خیالی و ... باعث محبوبیت این قفل در بازار شده است.

دستگیره امنیتی هوشمند اثر انگشتی

استفاده از روش‌های بیومتریک برای شناسایی هویت افراد مدت زیادی است که در تجهیزات و تکنولوژی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگیره هوشمند نیز از این روش برای تشخیص هویت افراد استفاده کرده است. پس کافی است پس از خرید دستگیره اثر انگشتی، هویت افراد مجاز برای ورود و خروج را در قفل دیجیتال ثبت کنید و سپس به راحتی از آسایشی که این دستگیره‌ها برای شما فراهم خواهند نمود، استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را به صورت کامل با دستگیره امنیتی هوشمند و مزایای فوق‌العاده‌ی آن آشنا کنیم. در چند سال اخیر، ضرورت استفاده از این نوع دستگیره به دلیل نیاز به امنیت بیشتر در جامعه، افزایش پیدا کرده است. حالا دیگر بسیاری از مردم برای حفظ اموال و حتی جان خود، به دستگیره‌های معمولی اعتماد ندارند و به دنبال راه حلی بهتر و ایمن‌تر می‌گردند.

با توجه به نحوه کارکرد و ویژگی‌های دستگیره‌ امنیتی، به سادگی می‌توان گفت که این محصولات یکی از بهترین گزینه‌ها برای آسودگی خاطر و افزایش امنیت هستند. انتخاب این محصولات می‌تواند بسیاری از دغدغه‌ها را کاهش دهد و حس اطمینان بیشتری را به شما هدیه کند. فقط به خاطر داشته باشید که برای گرفتن نتیجه بهتر، حتماً خرید خود را از برندهای معتبر و قابل اطمینان انجام دهید تا گرفتار دردسرهای بعد از خرید نشوید.

قفل دیجیتال کاداس در میان برندهای موجود در بازار، دارای محبوبیت و اعتبار بیشتری است. دلیل این موضوع، داشتن نمایندگی معتبر در داخل کشور، تنوع بالای محصولات قفل دیجیتال با ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف و کیفیت بالای محصولات است. اگر قصد خرید دستگیره امنیتی هوشمند باکیفیت و خاص را دارید، حتماً به سایت کاداس مراجعه نمایید و تنوع محصولات این برند لذت ببرید. همچنین در صورت وجود هر گونه ابهام یا سوالی می‌توانید با مشاوران مجموعه در تماس باشید.