آفتاب

روز تلخ آمریکا و اسرائیل در سازمان ملل و پاسخهای قاطعانه تخت روانچی۹ نوامبر (۱۸ آبان) در سازمان ملل، عرصه جدال دیپلمات ها بود تا روز تلخی برای آمریکا و رژیم صهیونیستی رقم زده شود؛ روزی که ۶ قطعنامه علیه این رژیم تصویب شد و با پاسخ های صریح و قاطعانه "مجید تخت روانچی" سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل مواجه شدند.

ایرنا: به دنبال چندین دور مذاکره بر سر پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی استرالیا در کمیته ویژه سیاسی و استعمارزدایی و تصویب اجماعی آن در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران توانست جایگاه خود را از وضعیت «ناظر» در نهاد علمی برجسته بین‌المللی سازمان ملل به «عضویت کامل» ارتقاء بخشد.

جمهوری اسلامی ایران به ‌رغم مخالفت رژیم صهیونیستی و سنگ‌اندازی‌های آمریکا، به عضویت دائم کمیته علمی سازمان ملل متحد درباره آثار تشعشعات هسته ای (آنسکِر) درآمد.

با توجه به محدودیت‌های مرتبط با فرآیند پیوستن به این کمیته علمی که عمدتاً در اداره کشورهای بلوک غرب است، جمهوری اسلامی ایران اقدامات و رایزنی‌های دیپلماتیک خود را از نشست شصت ‌و ششم مجمع عمومی در سال ۲۰۱۱ آغاز کرد و در نهایت پس از چندین دور مذاکره طی سال‌های اخیر، عضویت دائم و کامل کشورمان در نشست مجمع عمومی امسال به تصویب رسید. در قطعنامه مصوب امسال از کشورمان دعوت شده است تا با حضور یک دانشمند هسته‌ای در نشست‌های آنسکر مشارکت نماید.

سرانجام کمیته ویژه سیاسی مجمع عمومی در نشست روز سه شنبه خود (۱۸ آبان ماه / ۹ نوامبر) با اجماع آرا عضویت دائم ایران در کمیته علمی سازمان ملل درباره آثار تشعشعات هسته ای را تصویب کرد و مورد تایید خود قرار داد.

علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، کشورهای نروژ، الجزائر و امارات متحده عربی  نیز به عضویت این نهاد علمی وابسته به سازمان ملل درآمدند.

به گزارش ایرنا، هنگام بحث درباره عضویت ایران کمیته علمی سازمان ملل درباره اثار تشعشعات هسته ای،  معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در سخنانی با عضویت ایران مخالفت کرد و در راستای تکرار لفاظی ها و اتهام پراکنی های واشنگتن علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ، مدعی شد که ایران صلاحیت عضویت در این کمیته را ندارد.

نماینده آمریکا در این نشست با توجه به اتهامات بی پایه و اساس خود مدعی شد نباید با عضویت در این کمیته به ایران پاداش داده شود.

نماینده رژیم صهیونیستی نیز در این نشست لفاظی های تکراری خود را تکرار کرد اما سرانجام این رژیم و آمریکا به اجماع پیوستند و مخالفت هایشان راه به جایی نبرد و نتوانستند مانع عضویت ایران در کمیته علمی سازمان ملل درباره آثار تشعشعات هسته ای شوند.

تخت روانچی: دولت آمریکا درجایگاهی قرار ندارد که درباره عضویت ایران اظهار نظر کند

دکتر مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل که در این نشست حضور داشت، پس از تصویب عضویت دائم ایران در کمیته علمی سازمان ملل درباره آثار تشعشعات اتمی (آنسکر) توسط کمیته ویژه سیاسی  مجمع عمومی (کمیته چهارم) به اتهامات نماینده رژیم صهیونیستی و آمریکا، پاسخ داد.

تخت روانچی در پاسخ به اتهامات نماینده آمریکا اظهار داشت: دولت آمریکا با خروج از برجام و نقض تعهدات خود وفق این توافقنامه ،هرگز در جایگاهی قرار ندارد که در خصوص برنامه هسته ای مسالمت آمیز ایران و عضویت آن در کمیته عملی آثار تشعشعات هسته ای اظهار نظر کند.

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد دولت قبلی آمریکا با خروج غیرقانونی برجام به وضع تحریم های غیرقانونی علیه مردم ایران اقدام کرد و ضروری است دولت کنونی آمریکا با برداشتن تحریم ها به تعهدات خود پایبند باشد.

تخت روانچی: اقدام منافقانه رژیم اسرائیل علیه ایران برای انحراف توجهات بین المللی از خطر واقعی اسرائیل است

به گزارش ایرنا، سفیر و نماینده دائم کشورمان در مقر سازمان ملل در نیویورک در پاسخ به لفاظی های نماینده رژیم صهیونیستی نیز به تاریخ طولانی نقض فاحش صدها قطعنامه مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل  توسط اسراییل از سال ۱۹۴۸، تجاوز ، اشغال و ارتکاب جنایت علیه فلسطین و مردم منطقه اشاره کرد.

تخت روانچی اظهار داشت: اسراییل با نپذیرفتن ان.پی.تی ، معاهده سلاح های شیمیایی و معاهده منع گسترش، تولید، و انباشت سلاحهای میکروبی و انهدام آنها، به نادیده گرفتن رژیم‌های بین المللی انهدام سلاح های کشتار جمعی ادامه داده و مانع جدی در برابر  ابتکار ایران در سال ۱۹۷۴ برای عاری سازی خاورمیانه از سلاح های هسته ای شده است.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  افزود: تلاش این رژیم برای معرفی توانمندی تسلیحاتی متعارف و برنامه صرفا صلح امیز هسته ای کشورمان که تحت راستی ازمایی شدید اژانس بین المللی انرژی اتمی است، به عنوان چالشی برای ثبات منطقه ای، اقدامی منافقانه برای انحراف توجهات از خطر واقعی اسرائیل برای صلح و امنیت منطقه ای بویژه زرادخانه سلاح های هسته ای آن  است.

همچنین به رغم مخالفت هیات های آمریکا، کانادا و رژیم صهیونیستی، همزمان با تداوم تجاوزهای رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد شامگاه سه شنبه به وقت محلی، ۶ قطعنامه علیه این رژیم تصویب کرد

به گزارش ایرنا، این قطعنامه ها ‌ اقدامات رژیم صهیونیستی در نقض سیستماتیک حقوق بشر مردم فلسطین و کاربرد زور علیه شهروندان فلسطینی بویژه ساکنان نوار غزه که منجر به کشته و زخمی غیرنظامیان شده و نیز شهرک سازی در سرزمین های اشغالی از جمله در بیت المقدس شرقی و جولان اشغالی را محکوم کردند.

در این قطعنامه ها همچنین محاصره زمینی، هوایی و دریایی غزه، شهرک سازی در سرزمینهای اشغالی، ‌اقدامات تحریک آمیز شهرک نشینان علیه شهروندان فلسطینی در سرزمینهای اشغالی و نیز تخریب منازل و بازداشت های خودسرانه و زندانی کردن فلسطینیان محکوم و بر بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و کاشانه خود، تاکید شده است.

در قطعنامه مربوط به جولان سوریه، از رژیم صهیونیستی خواسته شده تا به قطعنامه های مصوب سازمان ملل در خصوص جولان عمل کرده و به اشغال این منطقه پایان دهد.

 همچنین رژیم صهیونیستی از اعطا حق شهروندی اسرائیل به ساکنان جولان سوریه منع شده است.

در قطعنامه دیگری با اشاره به وضعیت اسفناک اجتماعی و اقتصادی آواراگان فلسطینی و نیز وضعیت شدیدا بحرانی آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد(آنروا)، از تمامی کشورها،‌ آژانس های تخصصی و سازمان های غیردولتی درخواست شده است از تلاش ها و اقدامات آنروا در کمک رسانی به آوارگان فلسطینی حمایت کنند.

در هر حال، دیپلمات های آمریکا و رژیم صهیونیستی روز سختی را سپری کردند چرا که هیچ تحرک و تقلایشان با پاسخ مثبتی مواجه نشد و کشورها پیام واحدی را با محکومیت جنایات اسرائیل و حمایت از ایران برای عضویت در کمیته علمی سازمان ملل درباره آثار تشعشعات هسته ای به جهان مخابره کردند .