۲ جنایتكار به اتهام قتل معاون دادستان تهران، یك مأمور پلیس و یك شهروند تهرانی صبح پنجشنبه مقابل دادسرای ارشاد برابر دیدگان مردم به دار مجازات آویخته شدند.

● حاشیه مراسم اعدام

▪ متهمان ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه تحت حفاظت شدید مأموران انتظامی كه برخی از آنها نقابدار بودند وارد محل اجرای حكم شدند. ساعت ۹ و ۴۷ دقیقه طناب دار بر گردن شان افتاد و همزمان ساعت ۹ و ۴۸ دقیقه با بالا رفتن اهرم جرثقیل اعدام شدند.

▪ از نخستین دقایق صبح انبوه جمعیت برای تماشای صحنه اعدام در محل حاضر بودند و خیابان های منتهی به محل اجرای مراسم مسدود بود.

▪ خبرنگاران و تصویربرداران رسانه های خارجی نیز برای پوشش خبری مراسم اعدام در محل بودند.

براساس كیفرخواستی كه از سوی نماینده مدعی العموم برای این ۲ جنایتكار صادر شده بود، «مجید» - ۲۶ ساله - به مباشرت در ۳ فقره قتل عمد شهید حسن مقدس، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای ارشاد، بشیر سماعی و هوشنگ تلاشی، ۴ فقره ایراد جرح عمدی با شلیك گلوله در جریان سرقت مسلحانه نسبت به مسعود صامتی، كارمند بانك ملی شعبه نیكنام، ستوان یكم حسین رمضانی، ستوان یكم نیازی و عباس انصاری ـ ۳ نفر از مأموران پلیس ـ متهم بود. وی همچنین به ۵ فقره سرقت مسلحانه از بانك های ملی شعبه خیابان آهنگ، شعبه امامت، شعبه نیكنام، بانك صادرات شعبه صفای شرقی و بانك ملی شعبه حداد عادل و سرقت مسلحانه ۳ خودرو و چند قبضه اسلحه از مأموران متهم بود.براساس این كیفرخواست حسین متهم ردیف دوم نیز به معاونت در ترور قاضی مقدس، معاونت در سرقت مسلحانه سلاح نگهبان سفارت قرقیزستان، مشاركت در سرقت مسلحانه از بانك ملی شعبه امامت و مشاركت در سرقت مسلحانه ۲ خودرو، متهم بود.

● ترور قاضی مقدس

عصر روز ۱۱ مرداد سال ۸۴ هنگامی كه قاضی حسن مقدس سوار بر خودروی پژو خاكستری رنگش ساختمان دادسرای ارشاد تهران در خیابان شهید احمد قصیر را ترك كرد ناگهان پسر جوانی با لباس تیره رنگ از سمت راست به او نزدیك شد و پس از شلیك ۲ گلوله متواری شد. قاضی مقدس نیز پس از اصابت گلوله ای به سرش شهید شد.

● دستگیری متهمان

۲ بهمن ۸۴ فردی كه خود را از كاركنان وزارت امور خارجه معرفی می كرد، به صورت تلفنی با سرپرست دادسرای جنایی تهران تماس گرفت و اعلام كرد پسر جوانی با مراجعه به یكی از سفارتخانه های خارجی در دوبی خود را قاتل قاضی مقدس معرفی و تقاضای پناهندگی كرده است.

بدین ترتیب تلاش های قضایی برای انتقال او به تهران آغاز شد تا این كه قاتل اردیبهشت ۸۵ با هماهنگی های انجام گرفته از سوی پلیس بین الملل به تهران منتقل شد. با اعتراف های او برادرزاده اش «حسین» نیز در شرق تهران بازداشت شد.«ابوالقاسم صلواتی» قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب پس از برگزاری چندین جلسه محاكمه ۲ متهم پرونده را مفسدفی الارض و محارب تشخیص و به اعدام محكوم كرد. به دنبال تأیید حكم صادره در دیوان عالی كشور، متهمان صبح روز پنجشنبه ۱۱ مرداد به خیابان احمد قصیر - محل وقوع حادثه ترور - انتقال داده شده و در ملأ عام به دار مجازات آویخته شدند.«سعید مرتضوی» دادستان عمومی و انقلاب تهران دقایقی قبل از اجرای حكم در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات چند مورد از اقدامهای این ۲ تبهكار پرداخت.

مرتضوی با اشاره به یكی از سرقت های جنایتكاران گفت: این اشخاص یك بار در خیابان اشرفی اصفهانی از تاكسی تلفنی درخواست خودرو می كنند، در بین راه با تهدید گاز اشك آور و كارد خودرو را سرقت می كنند. در حالی كه با خودروی دزدی در بزرگراه همت در حركت بودند، خودروی پرشیایی به رانندگی یك زن توجه آنها را جلب می كند. آنها با ایجاد یك تصادف ساختگی خودرو مزبور را نیز سرقت كرده و با استفاده از این ۲ خودرو نقشه سرقت از یك بانك را اجرا می كنند.

دادستان تهران در ادامه گفت: این ۲ متهم وقتی در جریان سرقت از بانك متوجه می شوند سرباز محافظ متوجه حركات مشكوك آنها شده همان موقع به سمت پلیس بانك می روند و او را به ضرب گلوله به شهادت می رسانند. همچنین در اقدامهای دیگر خود یك استوار پلیس را هدف قرار دادند كه حال او نیز وخیم است. در این سرقت مسلحانه یك مراجعه كننده بانك به نام «هوشنگ تلاشی» نیز با شلیك گلوله آنها به قتل می رسد.سعید مرتضوی در ادامه با اشاره به این كه ۲ اعدامی در تمامی اقدامهای مسلحانه خود قربانیانشان را از كمر به بالا هدف شلیك های مرگبار خود قرار می دادند، گفت: هدف آنها شلیك به قصد قتل بوده است.به گفته دادستان تهران، «مجید» متهم ردیف اول، لحظاتی قبل از اعدام در گفت وگویی ادعا كرده است: «من به درجه ای از فهم و شعور رسیده بودم كه می توانستم تشخیص بدهم چه كسی فاسد است.

بنابراین با برادرزاده ام عهد بسته بودیم هر كسی كه به تشخیص من فاسد بود را از پا درآوریم.»وی ادامه داد: «مجید» همچنین مدعی شده بود، وضعیت مالی اش طوری نبود كه جنایت های بزرگی انجام دهد و قصد داشت با سفر به امارات و مراجعه به سفارت آمریكا از آنها برای تهیه سلاح و پول كمك بگیرد. اگر در این راه نتوانست از آمریكا كمك بگیرد به سفارت اسرائیل مراجعه می كرد تا برای اجرای عملیات تروریستی اش كمك بگیرد.«مجید» درباره علت سرقت از بانك ها نیز گفت: احساس می كردم پول های موجود در بانك، پول نفت بوده و حق من است. به همین دلیل خود را مجاز می دانستم هر مقدار كه نیاز دارم برداشت كنم.وی درباره این كه چرا در جریان سرقت ها افراد بی گناه را هدف قرار داده اند نیز گفت: این طبیعی است كه در جریان سرقت عده ای هم قربانی شوند. بنابراین همه این قتل ها غیرعمدی به حساب می آید.جوان اعدامی درباره چگونگی دستگیری اش گفت: وقتی می خواستم به سفارت آمریكا بروم با پلیس محافظ سفارت جر و بحث كردیم. او هم به من مشكوك شد و مرا به كلانتری برد. چند وقت قبل نیز جوانی به نام صالحی برای پناهندگی مراجعه كرده و ادعای مشابهی مثل من مطرح كرده بود. اما در جریان معاینات روانپزشكی مشخص شد جنون دارد. مرا نیز با همین تصور تحت تحقیق قرار دادند. در همین حال با دفتر سفارت ایران تماس گرفتند تا این كه بازداشت شدم.مجید در ادامه افزود: قصد پناهندگی به آمریكا را نداشتم. تنها می خواستم پول و سلاح بگیرم و اقدامهای خود را ادامه دهم. من غیر از نخستین اسلحه ام كه در سفری غیرقانونی به عراق تهیه كرده بودم، بقیه سلاح های مورد استفاده ام را از مأموران در جریان عملیات مسلحانه ام به سرقت بردم.دادستان مرتضوی درباره نحوه دستگیری «حسین» - متهم ردیف دوم - نیز گفت: وقتی «مجید» دستگیر شد به برادرزاده اش زنگ زد و او را در جریان ماجرای بازداشت خود قرار داد. بعد هم از او خواست با تحویل اسلحه ها به پلیس خود را تسلیم كند اما همه اسلحه ها را مسلح كرده و آماده مقابله با مأموران بود كه با عملیات غافلگیرانه پلیس در حالی كه در خواب بود، دستگیر شد. مرتضوی در پایان، شجاعت را از اركان اصلی قضاوت عنوان كرد و گفت: قضات ما همه انسان های شجاع و نترسی هستند كه در هر زمانی برای آسایش و آرامش جامعه آماده رسیدگی به پرونده های مختلف هستند. بنابراین همیشه آماده شهادت هستند.